סיווג העסק – עוסק פטור או עוסק מורשה? | Account IT

סיווג העסק – עוסק פטור או עוסק מורשה?

איזה עסק חשבוניתביחד עם ההחלטה להקים עסק חדש, ישנה החלטה נוספת מהותית לא פחות שעצמאים צריכים לשקול בכובד ראש וזהירות.

כיצד לרשום את העסק – כעוסק פטור או כעוסק מורשה? מהם בכלל ההבדלים בין השניים? ומהן המשמעויות הפרקטיות הנגזרות מכל הגדרת עסק?

במאמר זה נסקור את שתי הישויות העסקיות האלו, נסביר מהם ההבדלים ביניהן, ונציין מהן המשמעויות שמשפיעות על העסק ובעל העסק בסיווג העסק כפטור או מורשה על פי מספר גורמים שונים.

עוסק פטור (מתשלום מע"מ)

ברוב המוחלט של המקרים, עוסק פטור למעשה אינו צריך לשלם כלל מס ערך מוסף (מע"מ) ומכאן כינויו – פטור מתשלום מע"מ.

המטרה היא לעודד ולעזור לעסקים קטנים לצמוח בכך שפוטרים אותם מתשלום מס זה; ולכן זה לא מפתיע שפעם עוסק פטור גם היה מכונה עוסק זעיר.

כמו כן, עוסק מורשה יכול לקצץ הוצאות שנועדו עבור העסק מתשלום המע"מ (עם הצגת חשבוניות); מכיוון שעוסק פטור לא משלם מע"מ, באופן ברור הוא אינו יכול לקזז הוצאות אלה.

חשוב לציין שלמרות שלעוסק פטור אין דרישה לשלם מע"מ, הוא עדיין חייב בתשלום ביטוח לאומי ומס הכנסה.

מחזור עסקי

האפשרות להירשם כעוסק פטור ניתנת רק לעוסקים שצפי מחזור העסקאות הכולל שלהם בשנה אינו עולה על 100,491 ₪ (הסכום מתעדכן שנתית, נכון לינואר 2020).

אם צופים שמחזור העסקאות השנתי יעלה על סכום זה, אז תהיה חובה לסווג את העסק כעוסק מורשה. שימו לב שמדובר על מחזור העסקאות השנתי ולא על הרווח.

סוגי עסקים שמחויבים להירשם כעוסק מורשה

על פי תקנות מס ערך מוסף, ישנם סוגי עסקים שרשאים להירשם אך ורק כעוסק מורשה, גם אם לפי התנאים האחרים הם עומדים בדרישות ההגדרה של עוסק פטור.

סוגי עסקים שחייבים להירשם כעוסק מורשה הם:

  1. בעל מקצוע חפשי שהוא: אגרונום, אדריכל, הנדסאי, חוקר פרטי, טוען רבני, טכנאי, טכנאי שיניים, יועץ לארגון, יועץ לניהול, יועץ מדעי, יועץ מס, כלכלן, מהנדס, מודד, מנהל חשבונות, מתורגמן, עורך דין, רואה חשבון או שמאי, בעל מעבדה כימית או רפואית;
  2. רופא, לרבות פסיכולוג, פיזיותרפיסט, רופא וטרינר, רופא שיניים או מרפא שיניים;
  3. בעל בית ספר לנהיגה;
  4. בעל בית ספר לרבות גן ילדים, שבו לומדים או מתחנכים תלמידים באופן שיטתי ושאיננו מלכ"ר וכן בית ספר שבו ניתנת הדרכה מקצועית, עיונית או מעשית, לרבות הדרכה לאמנויות ולספורט;
  5. סוחר מקרקעין או מתווך מקרקעין;
  6. סוחר רכב ומתווך רכב;
  7. חברה הרשומה כדין לפי פקודת החברות;
  8. אגודה שיתופית הרשומה כדין לפי פקודת האגודות השיתופיות.

אם העסק שלכם נופל באחת מהקטגוריות מעלה, הינכם חייבים להירשם כעוסק מורשה.

סוגי חשבוניות להפקה

בשל העובדה שעוסק פטור לא מחויב בתשלום מע"מ אסור לו להפיק חשבונית מס בזמן עסקאות, אלא הוא אך ורק נדרש חוקית להפיק קבלה. בעת סיכום על עסקה עתידית עם לקוח, על העוסק הפטור להפיק חשבונית עסקה ללקוח טרם קבלת התשלום והפקת קבלה כאשר התשלום מתקבל בפועל.

דיווחים למע"מ

בעוד עוסק מורשה חייב לדווח על הכנסותיו למע"מ כל חודש או חודשיים, עוסק פטור רשאי לעשות זאת רק פעם בשנה.

אם המחזור העסקי של עוסק פטור עולה במהלך השנה על הסכום המקסימלי המותר בחוק (100,491 ₪, נכון לינואר 2020), עליו לגשת למשרדי מע"מ ולדווח על כך, ובמידת הצורך לשנות את סיווג העסק לעוסק מורשה.

לסיכום, ניתן להגיד שאמנם עול המס של עוסק מורשה הוא גבוה יותר מאשר עוסק פטור בשל חובת תשלום המע"מ, אך סיווג העסק כעוסק פטור גם מעיד על מחזור עסקי נמוך יותר.

בכל מקרה של ספק כלשהו, יש להתייעץ עם מומחה פיננסי כמו רואה חשבון.

לא משנה במה לבסוף בחרתם, מערכת AccountIT לניהול עסק והפקת חשבוניות אונליין תהיה שם בשבילכם עם כל הכלים והאפשרויות המותאמות לעסק שלכם!

×

לחץ מטה על מנת ליצור איתנו קשר ב-WhatsApp

× דברו איתנו!
דילוג לתוכן