מהי חשבונית עסקה ומתי יש להפיקה?: חשבוניות עסקה | Account IT

מהי חשבונית עסקה ומתי יש להפיקה?

מהי חשבונית עסקהחלק מהותי מהנהלת חשבונות של עסק הוא הבנה והפקה של החשבוניות הנכונות והמתאימות לכל עסקה ועסקה. לטובת עניין "פעוט" זה, יש כמובן קודם להכיר את סוגי החשבוניות השונות, ומתי יש להפיק כל אחת בהתאם לקונטקסט העסקי.

במאמר זה נסקור את מאפייניה השונים של חשבונית עסקה.

אם כן, מהי למעשה חשבונית עסקה? חשבונית עסקה הינה חשבונית רגילה המתעדת עסקה כלשהי בין קונה ומוכר, אך בטרם התבצע עדיין התשלום בפועל. כלומר, זהו מסמך שבעצם נותן אסמכתא לעסקה בין בעל העסק ללקוח לפני ביצוע התשלום, ועל כן בעל העסק לא יהיה מחויב בתשלום מס על העסקה או אפילו בדיווח לרשויות על העסקה.

ישנן סיבות רבות ומגוונות, אשר מוסכמות על ידי שני הצדדים, למה הלקוח עדיין לא העביר את התשלום למוכר; למעשה, מטרת חשבונית העסקה היא לדחות את תשלום המס באופן חוקי על ידי בעל העסק עד שיקבל את מלוא הסכום המסוכם בתאריך המיועד.

חשבונית עסקה – החוק

כל בעל עסק עם ותק מינימלי יודע שכל עסקה במדינת ישראל חייבת בדיווח לרשויות המס, הפקת חשבונית וקבלה על העסקה, ותשלום מס ערך מוסף (מע"מ). אך מה קורה במקרים שהתבצעה עסקה, אך התשלום מיועד להתבצע במועד מאוחר יותר?

כמובן שבעל העסק מחויב עדיין להפיק חשבונית וקבלה, ואם כן הוא כאמור גם מחויב בתשלום המס. מצבים כאלו עלולים לסבך עסקים קטנים ללא נזילות כלכלית, שעל מנת לשלם את המס במלואו זקוקים לתשלום עצמו שיגיע רק במועד מאוחר יותר על פי ההבנות עם הלקוח. כאן בדיוק נכנס תיקון מספר 42 לחוק מע"מ.

לאחר קמפיין גדול של עצמאים ובעלי עסקים קטנים, במרץ 2012 אושר תיקון מספר 42 לחוק מע"מ. תיקון זה מסדיר את התשלום בין קונה ומוכר בכך שהופך ללא חוקי את דרישת הפקת חשבונית המס בטרם הועבר התשלום בפועל. אם ובמידה וישנה הסכמה בין הצדדים על תשלום מאוחר יותר, במקרה זה על בעל העסק להפיק חשבונית עסקה שכאמור אינה מחויבת במס.

תיקון חוקי זה מיטיב עם בעלי עסקים קטנים ועצמאים שכעת אינם צריכים לשלם מס על עסקאות בהן עדיין לא התבצע התשלום בפועל.

מה כוללת חשבונית עסקה?

מכיוון שחשבונית עסקה אינה מחייבת דיווח לרשויות ותשלום מס, אין למעשה קוד או כללים ברורים להפקת חשבונית עסקה. למרות שאין חובת ניסוח ספציפית ויכולה להיכתב בכל מעבד תמלילים כמו וורד, על חשבונית העסקה להיות ברורה וקריאה לכל.

יש לציין שלמרות שאין צורך חוקי להפיק חשבונית עסקה במערכת הנהלת חשבונות דיגיטלית, ישנו יתרון גדול בשימוש במערכת כזאת, שכן, בלחיצת כפתור פשוטה המערכת יכולה "להפוך" חשבונית עסקה לחשבונית מס רגילה תקנית כאשר התשלום מתבצע בפועל ובכך לחסוך לבעל העסק זמן, משאבים ועוד ניירת מיותרת. על כן, מומלץ להשתמש במערכת להפקת חשבוניות כמו AccountIT שמאפשרת הפקת חשבוניות אונליין מכל סוג, והמרת חשבוניות עסקה לחשבוניות מס דיגיטליות תקניות.

×

לחץ מטה על מנת ליצור איתנו קשר ב-WhatsApp

× דברו איתנו!
דילוג לתוכן