מהי חשבונית מס? - כל המידע על חשבוניות מס | AccountIT

מהי חשבונית מס?

גם מי שאינו בעל עסק, ככל הנראה נתקל במושג הזה "חשבונית מס". אך מושג זה טומן בחובו היבטים ומשמעויות שיכולות להיות אקוטיות לעצמאים ובעלי עסקים.

חשבונית מס הינה מסמך המתעד עסקה בין קונה ומוכר הכוללת כבר מע"מ (מס ערך מוסף) ומופקת לאחר התשלום ו/או קבלת הסחורה על ידי המוכר ומועברת לקונה. באמצעות חשבונית מס זו, הקונה יכול לדרוש החזר כספי על המע"מ אם הוא אכן עומד בקריטריונים מסוימים.

באילו מקרים יש להנפיק חשבונית מס ומתי?

רק עוסק מורשה או חברה בע"מ רשאים להנפיק חשבוניות מס. אסור על עוסק פטור להנפיק חשבונית מסוג זה. על עוסק מורשה להוציא חשבונית מס בכל עסקה שהוא מבצע עם לקוחות וקונים. גם אם אופן התשלום יהיה בסחורה ולאו דווקא בכסף, על העוסק יהיה להנפיק חשבונית מס.

מועד הנפקת חשבונית המס משתנה בין עסקה לעסקה בהתאם למאפייניה השונים. לדוגמה, כאשר בעל העסק מעביר סחורה פיזית מסוימת לקונה, עליו להנפיק חשבונית מס תוך 14 יום גם אם עדיין לא קיבל את התשלום. מאידך, אם בעל העסק מעניק שירותים מסוימים (כמו ייעוץ), עליו יהיה להנפיק את חשבונית המס תוך 14 יום מרגע התשלום, גם אם יעניק את השירותים במועד מאוחר יותר. בכל מקרה של ספק, יש להתייעץ עם רואה חשבון ו/או יועץ מס.

כיום, לבעלי עסקים קל יותר מאי פעם להנפיק חשבוניות מס באינטרנט באמצעות תוכנה מקצועית להנפקת חשבוניות אונליין. יש לבחון אם התוכנה להנהלת חשבונות אכן מתאימה, מקצועית וידידותית מספיק לבעל העסק – עם עדיפות לכאלו שיעניקו תקופת ניסיון ראשונית בחינם כדי לבדוק את ההתאמה. כמובן שגם חיוני לבחון האם ישנם גורמים מקצועיים אמיתיים מאחורי התוכנה ופיתוחה, ולא מפתחים חסרי הכשרה וניסיון בתחום שעלולים ליצור לבעל העסק התנגשויות מיותרות עם רשויות החוק.

חשבונית מס

מה כוללות חשבוניות מס?

על מנת שחשבוניות מס יחשבו תקינות וקבילות משפטית, הן חייבות לכלול את הנתונים הבאים

  • תאריך העסקה בין העסק ללקוח
  • הסכום הכולל של העסקה (מקובל לציין את סכום התשלום וסכום המע"מ בנפרד)
  • פירוט העסקה
  • מספר סידורי תקין של החשבונית
  • פרטי העסק כולל מספר עוסק מורשה וכתובת
  • פרטי הקונה

כאמור, כל הפרטים לעיל צריכים להופיע על חשבונית המס כדי שתהיה חוקית ומחייבת על פי הרשויות השונות.

חשבונית מס קבלה

חשבונית מס קבלה למעשה לוקחת שני מסמכים חוקיים נפרדים ומאחדת אותם במסמך אחד מאוחד – מסיבות ברורות, כך בעל העסק יכול לחסוך בזמן ובירוקרטיה. הפקת חשבונית מס קבלה מתבצעת ברגע ביצוע העסקה ולא ניתן להשתהות עם הנפקתה. כמו במקרה של חשבונית מס רגילה, עוסק פטור אינו רשאי להנפיק חשבוניות מס קבלה.

תוכנה מקצועית לניהול העסק והנהלת חשבונות תכלול בין היתר גם הפקת חשבונית מס, גם הנפקת קבלה, וגם הנפקת חשבונית מס קבלה, לנוחיות בחירתו של בעל העסק וצרכיו.

×

לחץ מטה על מנת ליצור איתנו קשר ב-WhatsApp

× דברו איתנו!
דילוג לתוכן